Magyar IP-cím

Hogyan juthat magyarországi IP-címhez a világ bármely pontjáról

Az interneten rengeteg tartalmat találhatunk, így személyiségtől, érdeklődési körtől vagy épp kortól függetlenül mindenki kiválaszthatja az épp neki megfelelőt. Sokunk számára ez magyar weboldalakat, csatornákat, sportfogadási vagy épp kaszinó oldalakat jelent, amelyek egy része azonban korlátozva van azok számára, akik az országon kívülről szeretnék elérni őket. Függetlenül, hogy ezt határon túli magyarként, külföldre vándorolt magyar állampolgárként, az országot csak rövidebb időtartamra elhagyó utazóként vagy épp a magyar nyelvet elsajátítani, esetleg gyakorló külföldiként próbáljuk elérni ezeket a weboldalakat, ugyanaz az ismerős üzenet bukkan fel: ez az oldal csak Magyarországon érhető el. Lássuk tehát, miként ismeri az internetszolgáltatónk a tartózkodási helyünket és mit tehetünk, hogy kijátsszuk ezeket a korlátozásokat.

Mit jelent az IP-cím, és miért fontos mindenki számára?

Az úgynevezett IP-cím az Internet Protocol-cím rövidítése és egy olyan egyedi azonosító, amellyel minden, az internetre csatlakozó eszköz rendelkezik. Elképzelhetjük úgy, mint egy telefonszámot, vagy épp egy autó rendszámát: ez által a négy darab, ponttal elválasztott szám által lehet beazonosítani a csatlakozó eszközt. Az IP-cím lehet dinamikus vagy statikus, előbbiek jóval gyakoribbak utóbbiaknál, amelyeket csak különleges esetekben használnak. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az IP-címek idővel változnak.  Ugyanakkor fontos azt is megjegyezni, hogy egy IP-cím nem feltétlenül kapcsolható egy az egyben az eszközhöz: a dinamikus IP-ken kívül ennek az is az oka, hogy egyes gépeknek több IP-címük is lehet, de néha a fordított is igaz: több gép is osztozhat egy címen.

Az IP-címet tehát böngészés közben mindegyik weboldallal kommunikáljuk, amely egyrészt hasznos, hiszen így biztosítjuk, hogy az adatok a megfelelő eszközre érkezzenek. Ugyanakkor ezzel az adattal sokféleképpen vissza lehet élni: a szolgáltatók tárolhatnak információkat rólunk, és ők képesek hozzárendelni az előfizető személyét az IP-címhez. Ezt azonban szerencsére csak a hatóságoknak adhatják ki, amennyiben gyanú merülne fel. Mindenki más azonban az IP-címünk alapján megtudja a régiónkat és a szolgáltatót. Ezt az információt aztán felhasználhatja a böngészési történelmünkről való információk begyűjtésére, egyes szolgáltatások árának kiszámítására, az online tevékenységünk követésére és a már korábban említett korlátozások végrehajtására.
Mit jelent az IP-cím

Meg lehet változtatni az IP-címet, és ha igen, hogyan?

Az IP-címünk megváltoztatására, vagy épp elrejtésére többféle módszer is létezik, azonban ezek sok mindenben különböznek egymástól, és nem mindegyik számít jó megoldásnak az átlagfelhasználó számára. Az egyik legismertebb mód az úgynevezett proxy szerverek használata, amely köztes elemként továbbítja a felhasználó kérését. Ezek a szerverek többfajták is lehetnek, azonban mindegyikük jelentős hátrányokkal rendelkezik: gyakran ezek használatával a tevékenységünk jobban ellenőrizhetővé válik, ezért használnak például egyes cégek HTTP proxykat: könnyedén ellenőrízhetik és megfigyelhetik alkalmazottjaikat. Ezzel a módszerrel ellentétes a Tor szabad szoftver: ez a rendszer lehetővé teszi az anonim böngészést, cserében azonban ingadozó sebessége mellett az is hátrányt jelent, hogy sokan leginkább a tartalomszűrés megkerülése miatt használják: a Tor hozzáférést biztosít az úgynevezett dark webhez is, ahol bizony sok illegális tartalom és piac található. Létezik azonban egy olyan megoldás is, amellyel egyszerre böngészhetünk anonim módon, gyors kapcsolattal és biztonságosan, ráadásul hozzáférést biztosít a földrajzi helyzethez kötött tartalmakhoz, így a magyar weboldalakhoz is: ez nem más, mint egy VPN használata.
magyar ip cim kulfoldon

Hogyan működik egy VPN, és milyent érdemes választani?

Egy VPN, avagy virtuális magánhálózat lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy adatokat küldjenek és fogadjanak egy nyilvános hálózaton keresztül, mégpedig úgy, mintha számítógépeik közvetlenül kapcsolódnának a helyi hálózathoz.

Ezáltal mindig más szerverre csatlakozva az IP-címünk állandóan változik, aminek hála virtuálisan a világ bármely pontjáról böngészhetünk, ahol a szolgáltató rendelkezik szerverrel. Így tehát más országból is hozzáférhetünk a magyarországi tartalomhoz és szolgáltatásokhoz, ráadásul egyesek alacsonyabb árakat is kínálhatnak a magyar piac számára a nyugatiakhoz viszonyítva. Ráadásul a VPN-szolgáltató és a felhasználó számítógépe közötti kapcsolat titkosított, így a meglátogatott weboldalak nem jutnak hozzá, nem tárolhatják, és nem adhatják el az adatainkat.

Természetesen fontos, hogy milyen VPN-t választunk, hiszen mint már tudjuk, az interneten nem minden az, aminek tűnik. Éppen ezért mi nem ajánljuk a magukat ingyenesként hirdető VPN szolgáltatókat, hiszen ezek megbízhatatlanok, adatainkat gyakran könnyedén feltörhető módon tárolják, vagy épp továbbadják, nem is beszélve arról, hogy sok ilyen VPN szolgáltatónak a kínai kormánnyal vannak kapcsolatai.

Egy ideális VPN-nél természetesen nagyon fontos, hogy rendelkezzen magyarországi szerverekkel (ez szerencsére a népszerűbb VPN-ek esetén mindenképp így van), de emellett azt is meg kell fontolni, hogy milyenek a biztonsági intézkedések, a sebesség, az ár és a pénzvisszafizetési garancia. Éppen ezért azt ajánljuk, hogy nézze meg az általunk összeállított toplistát, majd a szolgáltató weboldalán győzödjön meg arról, hogy kiválasztott szolgáltatója rendelkezik magyar szerverekkel.

Szóljon hozzá

0 hozzászólás
Inline Feedbacks
View all comments