bittorrent illusztráció

Bittorrent és VPN: letöltés aggodalom nélkül

A mai internet nem lenne ugyanaz a Bittorrent nélkül. A viharos kezdetek után rengeteg felhasználó számára ez a letöltési protokoll lett a bevált módszer, bizonyos biztonsági aggályok ellenére is.

A VPN orvosolja ezeket, így a személyazonosság felfedése nélkül lehet biztonságosan torrentezni. VPN és Bittorrent: tökéletes párosítás?

A legjobb VPN az adatvédelemhez torrentezés közben!

Bittorrent?

A Bittorrent teljes megértéséhez vissza kell mennünk egészen 2006-ig. Ekkor ez a letöltési protokoll tette ki a teljes online forgalom kb. 70%-át. Miért? A Bittorrent gyors és egyszerű volt, és olyan tartalmakhoz biztosított hozzáférést, amelyek máshogy nem voltak elérhetőek.

2001-ben társközi hálózatként fejlesztette ki egy Bram Cohen nevű programozó, aki (még az egyetemen) olyan megoldáson kezdett el dolgozni, ami nagy fájlok számítógépek közötti gyors megosztását teszi lehetővé. Ilyesmi akkoriban nem létezett.

A megoldás az volt, hogy a számítógépek egyszerre töltsenek fel és le kis információcsomagokat, ami egy teljesen más megközelítés, mint a nagy fájlok egyszerre történő letöltése, ami akkoriban általánosan elterjedt volt.
Fájlmegosztás BitTorrenttel

Cohen kis részekre darabolta a nagy fájlokat, és a számítógépek ezeket a Bittorrent-felhasználók hálózatán lévő más számítógépekről tölthették le. Ezzel egy időben ezek az apró fájlok más felhasználók számára is elérhetővé váltak, ami biztos és gyors információátvitelt biztosított a különböző számítógépek között.

Ez a megoldás lehetővé tette, hogy a lassabb kapcsolatokkal rendelkezők is részt vehessenek a cserében: amíg egy fájlt elegendő mennyiségű számítógép tett elérhetővé másoknak, addig az elérhető volt annak, aki le akarta tölteni.

Manapság a Bittorrent már nincs a kiemelkedő 70%-os magasságokban, de még mindig elég népszerű, a Netflixhez hasonló legális streamszolgáltatások felemelkedése (vagy említhetnénk kevésbé legálisakat is, mint a Kodi) és az illegális letöltések elleni egyre növekvő jogi fellépés ellenére is.

Mely torrent oldalak működnek még?

A hátrány: a felfedett IP-cím

Az illegális letöltési gyakorlatok ellen fellépő törvényhozók komoly gyenge pontot derítettek fel: a Bittorrent nem védi a felhasználók IP-címeit a hálózat más résztvevőitől, így lehetségessé válik a letöltők elleni fellépés (a megfelelő jogdíjak kifizetése nélkül végzett fájlmegosztás miatt).
A felhasználók láthatják és nyomon követhetik az Ön IP-címét

Biztonságos torrentezés VPN-nel

Természetesen ez nem vetett véget a letöltésnek, mivel az internet mindig új kiskapukat talál a szerzői jogok kijátszására. A VPN is ilyen kiskaput nyújt: hamis IP-címet kapcsol az online tevékenységeidhez, hogy gond nélkül töltögethess.

Emellett a jobb VPN-szolgáltatók automatikus vészleállítót is kínálnak, ami lekapcsolja a számítógép internetkapcsolatát a VPN-kapcsolat megszűnése esetén, illetve plusz titkosítással védik még jobban az adataidat.
VPN használata torrentezéshez

Ingyenes VPN-ek is elérhetőek, azonban ezeket nem ajánljuk.

Melyik VPN a legjobb?
Nézze meg ajánlásainkat!

Nem mindegyik VPN-szolgáltató engedélyezi a Bittorrent használatát, és nem mindegyik kerüli a naplók tárolását. Ha Bittorrentet készülsz használni, akkor ajánlott megfontoltan döntened, amikor VPN-szolgáltatót keresel.

Szóljon hozzá

0 hozzászólás
Inline Feedbacks
View all comments